poduszkowietz

"Niczego nie daje zapadanie się w marzenia i zapominanie o życiu." – Czyżby?…

Hiszpański – testy gramatyczno-leksykalne dla początkujących Joanna Wojciechowska 9 Maj, 2014

Filed under: recenzje — finkaa @ 10:56 am
Tags:

hiszWydawnictwo: EDGARD

Rok wydania: 2011

Ilość stron: 118

 

Od jakiegoś czasu, jak zapewne część z Was wie, uczę się języka hiszpańskiego. Uczę się samodzelnie, mozolnie i niezbyt regularnie, niemniej jednak pewien progres zauważam. Jednakże, nie o moich postępach będzie dziś mowa, tylko o tym jak je zmierzyć kiedy nad głową nie stoi nam nikt o szerszych kompetencjach, niż my sami.

 

„Hiszpański – testy gramatyczno-leksykalne dla początkujących” to kolejna propozycja wydawnictwa Edgard, która ma pomóc w  samodzielnej nauce hiszpańskiego. Oprócz krótkiego wprowadzenia i instrukcji jak się uczyć, książka zawiera 50 testów, wraz z kluczem właściwych odpowiedzi, oraz indeksem zagadnień. Każdy test składa się z czterech zadań sprawdzających zarówno naszą wiedzę gramatyczną, jak i słownictwo. Zadania różnią się pod względem trudności (poziom A1-A2), oraz formy. Oprócz klasycznych zadań wielokrotnego wyboru, łączenia i uzupełniania, znajdziemy również szereg innych zadań. Do moich ulubionych należą słowotwórstwo, krzyżówki, poprawianie błędów, oraz uzupełnianie tekstu wyrażeniami z ramki. Oczywiście, jak każdy uczący się hiszpańskiego podejrzewa, testy obfitują w zadania na odmianę czasownika.

 

Jak już wspomniałam, książka zaopatrzona jest w klucz. Pozwala on na samodzielne sprawdzenie własnych odpowiedzi, wypunktowanie każdego testu z osobna, a nawet na wystawienie sobie oceny. Oczywiście, „Testy” możemy traktować nie tylko jako materiał sprawdzający, ale również jako materiał dydaktyczny. Zadania obfitują w nowe słowa i zwroty. Współpracując z dobrym słownikiem, możemy rozbudować nasze słownictwo, a jednocześnie przetestować to, które zakładamy, iż  jest już znane.

 

Niestety, muszę przyznać się do jednej sprawy tak, aby rozwiać Wasze wątpliwości. Nie ma się co łudzić, że znając odmianę podstawowych czasowników, oraz słownictwo dotyczące kilku podstawowych zagadnień, rozwiążemy wszystkie testy i osiągniemy niezły wynik. Tak podeszłam do tej książeczki na początku i naprawdę srogo się rozczarowałam. Teraz jednak myślę, że jest to jej nieoceniona zaleta. Wystarczy wybiec nieco w przód, zorientować się czego będzie dotyczył kolejny test, dobrze się przygotować korzystając z podręcznika, a za kilka dni przejść do sprawdzania własnej wiedzy.

 

„Testy gramatyczno-leksykalne” polecam wszystkim uczącym się samodzielnie języka hiszpańskiego. Rozwiązywanie testów to świetna okazja, żeby naprawdę solidnie sprawdzić własną wiedzę. Przecież nie sztuką jest rozwiązywać zadania w podręcznikach, gdzie najdalej na stronie obok widnieją wyjaśnienia i przykłady. Ta książka jest celowo pozbawiona objaśnień. Zostajesz tylko Ty, Twoja wiedza, oraz bezlitosny klucz odpowiedzi. I o to chodzi! 🙂 Polecam!

 

Książkę otrzymałam do recezji od wydawnictwa EDGARD (www.jezykiobce.pl). Dziękuję!

 

5 Responses to “Hiszpański – testy gramatyczno-leksykalne dla początkujących Joanna Wojciechowska”

 1. cyrysia Says:

  W moim otoczeniu nikt się nie uczy hiszpańskiego, więc tym razem nie skorzystam z twojego polecania, ale cieszę się, że ty czujesz się po części usatysfakcjonowana z zasobów tej książki.

 2. Lolanta Says:

  Ja wlasnie ucze sie hiszpanskiego z pomoca busuu.com. Takie testy to ciekawa sprawa, ale chyba musialyby isc wparze z podrecznikiem do hiszpanskiego tego samego wydawnictwa, żeby isc mniejmwiecej rowno z programem.

  • finkaa Says:

   @ Lolanta, dzięki za polecenie. Ja uczę się za pomocą duolingo.com. Już na pierwszy rzut oka widać, że to chyba podobne serwisy. Jak skończę swoje drzewko zadań na duolingo to przejde na busuu. 🙂 A propos podręcznika to mam oczywiście, nawet kilka z tego samego wydawnictwa. Polecam! Są fajnie zrobione i dość ciekawe. Myślę, że znajdziesz kilka recenzji w archiwum pod zakładką „nauka hiszpańskiego”.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s