poduszkowietz

"Niczego nie daje zapadanie się w marzenia i zapominanie o życiu." – Czyżby?…

Projekt Jacka Gentera „Bliżej Czytelnika” 2 marca, 2014

Filed under: na marginesie — finkaa @ 8:28 pm

Jacek Getner to autor słynnego już Pana Przypadka i jego kolejnych przygód. Autor wpadł na genialny pomysł, o którym poniżej:

 

Projek polega na tym, że chce dotrzeć w tym roku na spotkania z czytelnikami do 25 bibliotek położonych w mniejszych miejscowościach. Dlaczego? Bo biblioteki to prawdziwe oazy kultury, w półpustynnym krajobrazie rozciągającym się poza największymi aglomeracjami. Mieszkańcy dużych miast mają więcej okazji do zetknięcia się z kulturą, mają multipleksy i teatry. Tym w mniejszych miejscowościach pozostaje najczęściej biblioteka i ośrodek kultury, w ramach którego działa. I właśnie do nich najbardziej lubię przyjeżdżać i z nimi się spotykać. Te spotkanie zadają kłam temu, że Polacy coraz mniej czytają, że nie interesują się dobrą książką, sztuką, filmem.

Niestety, są to często miejscowości położone daleko od mojego mieszkania w Warszawie, dojazd tam kosztuje, a czasem nie ma jak wrócić tego samego dnia i trzeba gdzieś przenocować. Dlatego na razie w takich miejscach bywam niezbyt często i zdarza mi się, że muszę odmówić, czy raczej przełożyć na odległy termin wizytę w jakimś miejscu, bo środki na dotowanie kultury mam ograniczone.

 

Wprawdzie czasem te biblioteki mają jakieś kwoty, które mogą przeznaczyć na honorarium autora, ale nigdy je o nie ich nie proszę. Uważam, że lepiej, aby wydały je na nowe książki dla czytelników. Bo każda nowa książka to, jak podkreślają bibliotekarze w rozmowach ze mną, wzrost czytelnictwa. A za jego spadek odpowiada właśnie to, że Polaków nie stać często na nowe książki, a biblioteki dopiero od kilku lat dostają fundusze na zakup nowości.

Dlatego chciałbym dotrzeć do jak największej ilości bibliotek poza dużymi aglomeracjami. Bo tam czytelnicy są najbardziej spragnieni rozmowy o książkach czy o pisaniu w ogóle. I pytają mnie o wszystko. I o scenariusze telewizyjne. I o pracę przy grze fabularnej „Wiedźmin”. I o pisanie wierszy, prosząc czasem o wyrecytowanie któregoś z nich. Takie spotkanie staje się często impulsem do wypożyczenia mojej książki. I może to być moja malutka cegiełka w tym, żeby pokazać, że Polak nie tylko potrafi, ale i lubi czytać.

Koszty wyjazdów do takich miejsca, to czasem sto złotych, a czasem trzysta. Średni koszt można zatem ustalić na złotych dwieście. Chciałbym zebrać kwotę wystarczająco mi, bo zapłaceniu różnych podatków i opłat manipulacyjnych, na odwiedzenie do końca tego roku 25 bibliotek. Kilka tych spotkań mam już ustalonych (w Moryniu – 26 marca, Pułtusku 10 kwietnia, Chorzelach 7 maja, Jelczu-Laskowicach w październiku). Na nie pojadę bez względu na to, czy mój projekt się uda, czy nie. Ale gdyby udało się zebrać odpowiednie środki, to wyślę propozycję takiego bezpłatnego spotkania do kilku tysięcy bibliotek w Polsce i z pewnością uda się „dozbierać” zainteresowane placówki 🙂 A jeśli środków dzie więcej, to umówię się w kolejnych miejscach.

 

Link do całego przedsięwzięcia znajdziecie TUTAJ. Będę wdzięczna za ofiarność. W końcu sprawa jest naprawdę szczytna.

 

One Response to “Projekt Jacka Gentera „Bliżej Czytelnika””

  1. cyrysia Says:

    Ciekawe przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że odniesie sukces.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s