poduszkowietz

"Niczego nie daje zapadanie się w marzenia i zapominanie o życiu." – Czyżby?…

Fiszkoteka – podstawowe słownictwo hiszpańskie Marzec 29, 2013

Filed under: recenzje — finkaa @ 12:49 pm
Tags: ,

Pewnie niektórzy z Was odkryli już moją słabość do języków obcych. Uwielbiam uczyć się nowych słówek i zwrotów, szczególnie w języku angielskim i od niedawna hiszpańskim. Tym większa była moja radość kiedy otrzymałam mail przedstawicielki strony fiszkoteka.pl. W zamian za krótką opinię, zaproponowano mi testowanie fiszkoteki, a szczegółowiej mówiąc kursu „Podstawowe słownictwo hiszpańskie”, oraz konta premium.

fiszkoteka

Zacznijmy jednak od początku. Fiszkoteka to serwis, który umożliwia naukę słówek oraz zwrotów poprzez technikę tzw. fiszek. Widzisz zdjęcie i podpis w języku polskim. Musisz wpisać odpowiednik w języku, którego się uczysz. Po umieszczeniu odpowiedzi w danym polu, otrzymujesz informację czy jest ona prawidłowa, oraz słyszysz  poprawną wymowę. Fiszkoteka oferuje naprawdę ogromną ilość kursów przygotowaną przez profesjonalistów (możecie liczyć na ogrom produktów od słownictwa do matury, poprzez irregular verbs, aż do business English, czy TOLES). Oczywiście, kursy przygotwane przez Fiszkotekę są płatne (od kilkunastu po kilkadziesiąt złotych na rok), ale mamy również dostęp do niezłych kursów przygotowanych przez innych użytkowników (zupełnie za darmo). Ja np. trafiłam na świetny kurs angielskiego dotyczący zmian skórnych. 🙂

Oprócz uczenia się słówek w wybranym kursie, abonenci konta premium (koszt: 99 zł za rok) mają dostęp do następujących funkcji: mogą sami tworzyć zestawy, mogą odsłuchiwać wymowę słów z ich autorskich kursów, mogą drukować swoje kursy w formie list słownictwa, oraz ściągać wymowę w formie mp3). Dodam, że można to robić w następujących językach: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, niderlandzki, duński, portugalski.

hiszpanski

Przejdźmy teraz do mojej opinii po blisko miesięcznym użytkowaniu Fiszkoteki. Jeśli mam być szczera, konto premium nie przykuło mojej większej uwagi, gdyż postanowiłam skupić się na tym, co Fiszkoteka oferuje użytkownikowi. Być może jeszcze kiedyś zajmę się tworzeniem własnych kursów, np. na podstawie danego podręcznika. Teraz jednak postanowiłam szlifować swój hiszpański z tzw. gotowca. Kurs „Podstawowe słownictwo hiszpańskie” po prostu mnie oczarował. 5,5 roku spędziłam na studiach językowych, a jednak nigdy nie spotkałam się z bardziej wciągającą metodą „zakuwania” słownictwa. Cały kurs obejmuje podstawowe zagadniania takie jak: ciało, kuchnia, podstawowe czasowniki, przybory szkolne, cechy charakteru i znacznie, znacznie więcej.  W sumie znajduje się w nim ponad 1500 fiszek i po prawie miesiącu regularniej nauki poznałam dopiero 17% całości. Wspomniane „zakuwanie” nie ma nic wspólnego z nudziarskim przepisywaniem słówek, lub powtarzaniem  w kółko jednego wyrazu na głos. Dzięki oprawie graficznej, lektorowi, a także wnikliwej statystyce nie mamy prawa się nudzić,  a ja osobiście codzienny trening traktowałam jak przyjemność. Mimo, że w fiszkotece nie ma miejsca na gramatykę, czuję, że rozbudowa mojego słownictwa znacznie ułatwi mi naukę podczas tradycyjnego kursu.

Fiszkoteka sama dopasowuje nasz dzienny rozkład zajęć. Codzień mamy do odświeżenia kilkadziesiąt słów, które poznaliśmy wcześniej, oraz 10 nowych do nauki (tę drugą liczbę można zmienić w ustawieniach intensyfikując lub zwalniając tempo kursu). Ja uczę się dziesięciu nowych słówek na dzień i uważam to za liczbę optymalną w sytuacji kiedy naukę łączy się z natłokiem pracy zawodowej.

Mimo, że strona fiszkoteka.pl ciągle wymaga delikatnego dopracowania od strony technicznej (czasem trzeba odwzorować idealnie to, co komputer „ma na myśli”), uważam, że nikt z zainteresowanych nie będzie żałował ani czasu, ani pieniędzy zainwestowanych w taki rodzaj nauki. Polecam wszystkim, którzy chcą się rozwijać językowo, a przy tym poszukują nowych, przyjemnych metod.

 

Fiszkoteka ciągle  się rozwija. Ostatnio wydaNO aplikacje na urządzenia mobilne, które pozwalają użytkownikom bezpłatnie i wygodnie korzystać z Fiszkoteki przy pomocy telefonów i tabletów.

Aplikację na telefony z Androidem znajdziecie TUTAJ.

Aplikację na iOS znajdziecie TUTAJ. Zachęcam!

Reklamy
 

5 Responses to “Fiszkoteka – podstawowe słownictwo hiszpańskie”

  1. cyrysia Says:

    Nie słyszałam o tym serwisie jak dotąd, ale muszę przyznać, że jest całkiem funkcjonalny. Ja wprawdzie nie zamierzam uczyć się języków obcych, lecz moja bratanica chętnie pod szlifuje swój angielski, bo hiszpańskiego się nie uczy akurat.

  2. miqaisonfire Says:

    Całkowicie się podpisuję pod tą recenzją 🙂 Bardzo dobry serwis do nauki języków!

  3. Ostatnio wreszcie wzięłam się za szlifowanie języka – wprawdzie angielskiego (z braku systematycznego używania wiele rzeczy zapomniałam), ale i w dalszej perspektywie myślę również o hiszpańskim 🙂

  4. ooo nie znam tej strony, trzeba to zmienić 🙂 w szczególności, że lubię hiszpański

    pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s