poduszkowietz

"Niczego nie daje zapadanie się w marzenia i zapominanie o życiu." – Czyżby?…

Przeczytaj dziś, zanim nadejdzie Jutro 26 marca, 2011

Filed under: na marginesie — finkaa @ 8:30 am

Ostanie badania czytelnictwa potwierdzają tezę, że Polacy przestają czytać. Szkoła – najbardziej naturalne miejsce – nie wyrabia nawyków czytelniczych – co trzeci uczeń i student nie sięgnął w ubiegłym roku po książkę.

Statystyki zatrważające i dość trudne do uwierzenia, ale zważywszy na fakt, że powtarząją się dość często w różnych sondarzach i statystykach, niestety  prawdziwe. Dlatego właśnie przed zbliżającym się Dniem Książki, który przypada na 23 kwietnia (traf chce, że to moje urodziny) wydawnictwo ZNAK rozpoczyna akcję wspierającą czytelnictwo wśród młodzieży: Przeczytaj dziś, zanim nadejdzie Jutro.

Zainspirowały ich działania, jakie przeprowadzono w Szwecji w ramach Läsrörelsen [Ruch Czytelnictwa]. Jego twórcy uznali, że wysoki poziom kultury czytania jest niezbędnym warunkiem istnienia demokracji. Początkowo była to inicjatywa intelektualistów i edukatorów, jednak z czasem akcja nabrała rozpędu i włączyły się w nią kolejne instytucje, ministerstwa i rząd Szwecji.

W trakcie projektu uruchomiono ponad 120 programów, w tym Ge dina barn ett språk, czyli Dajmy dzieciom język.

Dzieci i młodzież poproszono o wybranie książek, które mają największe szanse, by zachęcić ich rówieśników do czytania. „Jutro” Johna Marsdena znalazła się w tym zestawieniu jako jedyna książka spoza Szwecji. Właśnie dlatego akcja Przeczytaj dzis, zainm nadejdzie Jutro rozpoczyna się w momencie wydania „Jutra” w Polsce.

Projekt został przedstawiony już uczniom i nauczycielom. Rozmawiano z młodzieżą o tym, co podoba im się w książkach. Dyskutowano z pedagogami o tym, jak mogą wykorzystać „Jutro” do rozmowy o uniwersalnych wartościach. Akcja ma na celu między innymi uświadomienie, że można o tych wartościach mówić współczesnym, przystępnym językiem, że lektury szkolne nie muszą być nudne, a czytanie może być po prostu fajne.

W wyniku współpracy z dr Gabrielą Olszowską, recenzentką ministerialną i dyrektor krakowskiego gimnazjum, powstał szereg materiałów dydaktycznych ułatwiających przeprowadzenie lekcji [m.in. z języka polskiego, języka angielskiego, wiedzy o społeczeństwie].

W ramach akcji wydawnictwo ZNAK chce przekazać każdemu gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej zestaw materiałów edukacyjnych, egzemplarz powieści Johna Marsdena „Jutro” oraz materiały informujące o konkursie dla uczniów – przesłane materiały stanowić będą komplet narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia lekcji.

Akcja wydaje się być niezwykle interesująca i może okazać się brzemienna w skutkach. Dlatego jeśli ktoś miałby ochotę zgłosić do niej także swoją szkołę, podaję mail: jutro@znak.com.pl
Wkrótce ruszy także oficjalna strona internetowa całej akcji.

 

 

3 Responses to “Przeczytaj dziś, zanim nadejdzie Jutro”

  1. Bellatriks Says:

    Każda akcja promująca czytelnictwo jest jak najbardziej na miejscu (zwłaszcza w naszym słabo czytającym kraju). Popieram!

  2. Lenalee Says:

    Ja również popieram tę akcję, a z resztą każdą, która promuje czytelnictwo. Smutne jest tylko to, że są tak małe rezultaty owych akcji, bo było ich przecież tak wiele, a poziom czytelnictwa w naszym kraju wciąż i wciąż maleje. To naprawdę przerażające, ale nie należy się przecież poddawać. 😉 A książkę „Jutro” bardzo chętnie bym przeczytała, bo z tego co słyszałam i czytałam, bardzo ciekawa jest z niej lektura.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s