poduszkowietz

"Niczego nie daje zapadanie się w marzenia i zapominanie o życiu." – Czyżby?…

„Bloguj jak mistrz. Windows Live Writer 2011” Luty 16, 2011

Filed under: recenzje — asasyn @ 12:43 pm
Tags: ,

„Bloguj jak mistrz. Windows Live Writer 2011” – Paweł Wimmer

Wydawnictwo: Self Publishing

Rok wydania: 2010

Ilość stron: 130

Paweł Wimmer – postać dla mojego pokolenia zewsząd kultowa, bowiem od kursu HTML tegoż autora zaczęłam moją wieloletnią przygodę z technologiami internetowymi. Przygodę zresztą trwającą do dziś, co jest najlepszym dowodem na moc oddziaływania publikacji tego Pana. Tym bardziej trudno jest mi zupełnie obiektywnie podejść do powierzonego mi zadania recenzji książki „Bloguj jak mistrz. Windows Live Writer 2011”, ale postaram się wypełnić je najlepiej jak tylko potrafię.

Tytuł książki jest trochę przesadny i mylący, bowiem zanim jeszcze zagłębiłam się w jej lekturę byłam przekonana, że autor oprócz opisania fundamentalnych podstaw korzystania z programu, pokusi się o rozbudowanie niniejszej publikacji rozdziałem poświęconym temu w jaki sposób pisać – tym bardziej, że dziennikarz z długoletnim doświadczeniem mógłby adeptom tejże profesji przekazać wiele cennych uwag. Objętość książki może na początku przerażać niecierpliwych bloggerów, szybko okazuje się jednak, że styl jakim autor się posługuje i duża ilość grafik sprawiają, że przez książkę surfuje się (porównując to do terminologii internetowej) szybko i przyjemnie, każdy kolejny krok logicznie wynika z poprzedniego. Autor oprócz opisu samego – nota bene – bardzo dobrego oprogramowania, wskazuje także niezbędne w pracy każdego bloggera strony internetowe pozwalające na gromadzenie, bądź zdobywanie różnego rodzaju zasobów – muzyka, grafika itp. co niewątpliwie jest cennym uzupełnieniem całości.

Jak wszystkie książki orbitujące w mikrokosmosie technologii Informatycznych, również „Bloguj jak mistrz. Windows Live Writer 2011” ma ograniczoną do kolejnego wydania tejże aplikacji datę ważności. Dlatego podczas lektury tego typu dzieła za każdym razem towarzyszy mi myśl: „Czy rzeczywiście jest sens wydawania poradników dla takich programów?”. Tym bardziej, że rozbudowany system pomocy i łatwy dostęp do internetu sprawiają, że uzyskanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania trwa szybciej niż mozolne przeszukiwanie ebooka. Nie wspominając już o uwielbianej przeze mnie metodzie prób i błędów, która w długoletniej przygodzie z komputerami zawsze przynosi spektakularne efekty. Tym co broni natomiast ową książkę jest jej niewygórowana cena, która sprawia że „mniej techniczne” pokolenie ludzi w średnim wieku, którzy chcą wkroczyć w fascynujący świat blogosfery doceni fakt, że książka niczym dobry samarytanin prowadzi czytelnika za rękę przez kolejne rozdziały, dając solidne podstawy do swobodnego poruszania się w większości obecnie popularnych systemów blogowych, a wszystko to za pomocą jednego, niewielkiego programu udostępnionego przez Microsoft, zupełnie za darmo.

Książkę otrzymałam jako egzemplarz recenzyjny od Nakanapie.pl

Reklamy
 

6 Responses to “„Bloguj jak mistrz. Windows Live Writer 2011””

 1. facetczyta Says:

  :))) no książka zaiste fascynująca…
  suplement do blogowania jak mistrz … na moim blogu :))))) temat u mnie na czasie 🙂
  a poważnie ..wg jest sens takich poradników . i to właśnie za niewielką cenę …ogólną zaletą tego typu książek jest prosta wiedza w jednym miejscu..

  • finkaa Says:

   Widać, że się uzupełniamy. Szkoda tylko, że Twój suplement bije mój wpis popularnością na głowę 🙂
   Wpadaj do nas częściej! 🙂

 2. poznanianka Says:

  Jeśli cena nie jest wygórowana to nie zaszkodzi zakupić. Ja zawsze czuję się pewniej kiedy wiem, że na półce stoi kompendium wiedzy z danej dziedziny. Mam pod skórą taki lęk, że odetną mi prąd albo zepsuje się laptop i wtedy Internet mi się do niczego nie przyda.

  • finkaa Says:

   Masz niezaprzeczalną rację. Z książką ma się zawsze ten komfort, że nawet jak prąd odetną to się bierze świeczkę i nie trzeba przerywać czytania. Z tym, że akurat ten poradnik był nam udostępniony w formie e-booka 🙂

 3. facetczyta Says:

  e-book 🙂 aha jakoś nie wynikało z posta ..

 4. Wimmer Says:

  Niskie ukłony 🙂
  A jak chodzi o datę ważności, to oczywiście nie ma ona charakteru ostro zarysowanego punktu granicznego, gdyż aplikacja jest wprawdzie sukcesywnie modyfikowana, ale nie radykalnie zmieniana. Zatem, gdy na przykład w 2014 roku pojawi się nowa wersja programu, wartość ebooka – z punktu widzenia nowej wersji – zostanie okrojona, ale tylko częściowo. Z doświadczenia wiem, że np. niektóre bardziej zawiłe narzędzia Excela 2007 poznawałem z książki opisującej wersję… 2000. Po prostu wiele narzędzi pozostaje bez zmiany.
  Gorzej będzie, jak programiści wymyślą ebooki o z góry ustalonej dacie ważności, które w danym dniu same się niszczą. Wszystko przed nami 🙂
  Dziękuję za miłe słowa.
  Paweł Wimmer


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s